Vstupní materiály
Vlastnosti vstupních materiálů
Organické materiály, které mají vysoký obsah těkavých látek a obsah sušiny menší než 50% teoreticky všechny mohou být využity pro anaerobní digesci. Pro efektivní zpracování je však zapotřebí, aby vlastnosti použitých materiálů byly v optimálním rozmezí a určitém poměru.
Podíl organické hmoty by měl být minimálně 60 %, sušina v rozmezí 7 - 25 %, poměr C:N mezi 20 - 30:1 a pH 6,5 - 7,5.
Důležité je hlídání obsahu či přítomnosti toxických a inhibujících látek, které by mohly narušit proces anaerobní digesce ve fermentoru. Mezi tyto látky patří například bakteriální léčiva (bakteriocidy, antibiotika apod.), látky v hnilobném rozkladu, nebo amoniak ve velkém množství. Těžké kovy příliš proces anaerobní digesce nenarušují, ale negativně ovlivňují kvalitu zplyňovaného materiálu.
Ostatní vlastnosti je možné ovlivnit úpravou materiálu před vstupem do bioplynové stanice, popř. složením vsázky při společné fermentaci (kofermentaci) různých druhů organických látek. Například přidáním travní fytomasy k prasečí kejdě (prasečí kejda má vysoký obsah dusíkatých látek a málo sušiny, travní hmota naopak). Tak lze optimalizovat poměr uhlíkatých a dusíkatých látek (C:N) i obsah sušiny.