Metody biodegradace

Biodegradace organických látek může probíhat za aerobních i anaerobních podmínek. K odstranění znečištění uhlovodíky se uplatňuje několik postupů, z nichž nejpoužívanějším je použití kmenů mikroorganismů izolovaných z různých míst s přesně definovanými vlastnostmi a známým spektrem látek, které jsou schopny rozkládat. Tyto kmeny se pak používají ve směsích, jež jsou připraveny přesně podle druhu znečištění, typu lokality a podmínek degradace. Kmeny, respektive jejich směsi, se používají opakovaně, takže před aplikací je stačí pouze namnožit a aktivovat.

Mikroorganismy disponující biodegradačním potenciálem:

Anaerobní bakterie - v anaerobních podmínkách jsou polutanty metabolickými pochody přeměněny na methan, oxid uhličitý a vodík. Anaerobních bakterií bylo dosud izolováno velmi málo. Většinou se jedná o mikroorganismy podílející se na biodegradacích vysoce chlorovaných sloučenin. Případné vznikající meziprodukty jsou méně toxické, toxické nebo dokonce více toxické, než původní kontaminant. Například rody: Desulfomonile, Clostridium, Desulfitobacterum.

Clostridium:

Aerobní bakterie - činností bakterií za aerobních podmínek, vede k přeměně kontaminantů na oxid uhličitý, vodu a biomasu. Například rody: Pseudomonas, Acinetobacter, Corynebacterium, Rhodococcus, Alcaligenes, Achromobacter, Arthrobacter, Nocardia, Bacillus.

Pseudomonas:

Plísně a kvasinky - se na kontaminovaných lokalitách vyskytují méně. Mezi jejich nejvýznamnější zástupce patří, například rody: Candida, Rhodotorula, Sporobolomyces, Trichoderma, Penicillium, Aspergillus.

Penicillium: