Kompostování

Na území České republiky má kompostování téměř nejstarší tradici v Evropě. První kompostárna s řízenou technologií u nás byla uvedena do provozu v roce 1912. Do roku 1987 probíhal nepřetržitý rozvoj kompostování, na našem území se vyrobilo zhruba 2,5 miliónů tun kompostu s významným zastoupením komunálních a průmyslových bioodpadů. Po roce 1989 se z důvodu ztráty dotační podpory minimalizuje výroba kompostu, vyrobené komposty se začínají využívat převážně k údržbě zeleně a při rekultivacích. Zvýšený zájem o vyrobené komposty přichází znovu v roce 2000, kdy byla zemědělcům poskytnuta podpora ze státního rozpočtu na hnojení zemědělské půdy registrovanými komposty. Kompostování je významným a potřebným nástrojem v odpadovém hospodářství.

Kompost, obsahující rostlinné živiny a humusové složky, zdokonaluje obranyschopnost rostlin, je přínosný pro jejich dobrý a zdravý růst, zlepšuje vlastnosti půdy, hlavně schopnost zadržet vodu, zvyšuje počet mikroorganismů v půdě a tím aktivuje biologickou činnost, omezuje vodní a větrnou erozi. Pomocí kompostování se likvidují zárodky škůdců, nemocí, semena plevelů aj.

Kompostování napomáhá k ochraně životního prostředí, poskytuje způsob, jak redukovat objem odpadů, jak omezit tvorbu skleníkových plynů, neboť zabraňuje nežádoucímu hnití organické hmoty na skládkách.

Kompostování bioodpadů

Aerobní kompostování, tedy za přístupu vzduchu, zabezpečuje mikrobiologickou přeměnu organických látek odpadů na stabilní humusové látky. Vytvářením optimálních podmínek pro rozvoj mikroorganismů lze ve zrajícím kompostu získat až desetkrát více mikroorganismů ve srovnání s půdou. Lze tak získat humusové látky rychleji a produktivněji. Kompostování je tedy řízený proces, jehož výsledkem je organické hnojivo – kompost.

Účelem je co nejrychleji a nejhospodárněji odbourat organické odpady a převést je na stabilní humusové látky podobné půdnímu humusu, které jsou prospěšné rostlinám. Během procesu se zhodnocuje organický odpad pomocí aerobních mikroorganismů (zejména bakterie a houby) za přístupu kyslíku, který slouží jako živina a zdroj energie. Dochází k hydrolýze bílkovin, sacharidů a tuků.

Při odbourávání organických odpadů pomocí mikroorganismů dochází ke zvyšování okolní teploty. Tento v přírodě velmi rozšířený proces se označuje jako samoohřev. Při kompostování odpadů je žádoucí ze dvou důvodů – jednak dochází ke změně skladby mikroorganismů a tím k rychlejšímu odbourávání často značně složitých organických substancí a dále dochází vedle transformace antibiotik pomocí aktinomycet k termické dezinfekci materiálu.

Biologickou oxidací se uvolňuje teplo a zvyšuje se teplota až na hodnoty, při kterých mohou přežívat pouze termofilní organismy. Jestliže se teplota udržuje na požadované hladině dostatečně dlouhou dobu, rozkládají se patogenní mikroorganismy a plevelná semena. Následnou mikrobiální činností se přeměňují organické zbytky na humus, který je užitečný pro zlepšování kvality půd.

Materiály vhodné ke kompostování

Ke kompostování lze prakticky použít jakýkoliv materiál, který podléhá biologickému rozkladu, tedy ten, který vzniká na zahradách, v domácnosti, v rostlinné a živočišné výrobě, v zemědělství, lesnictví aj. Jen velmi málo organických odpadů nelze kompostovat. Co se v přírodě časem rozloží, lze kompostovat, ať už se jedná o starý péřový kabát, vlněné děravé svetry, až po zbytky jídel, papír aj.

Odpady vhodné ke kompostování

- rostlinné odpady (tráva, listí, větve, sláma, piliny, rostliny)
- organické odpady (květiny, ovoce, zelenina, skořápky, srst, vlna)
- odpady z chovu zvířat (chlévská mrva, kejda, exkrementy)
- kaly z čistíren odpadních vod

Pro zahájení procesu kompostování je nutno dodržet a dále i udržovat tyto podmínky:

- jestliže se dosáhne přibližně správného poměru „zelených“ a „hnědých“ odpadů (viz obrázek) vše se snadno zkompostuje.
- jestliže bude příliš vlhký, proces se pozastaví a kompost začne páchnout.
- jestliže bude příliš suchý, nebude se dít vůbec nic.
- suroviny ke kompostování musí být vlhké, ale zároveň se spoustou vzduchových prostorů, stejně jako dobrá půda.
- jestliže je půda zdravá, pak je vlhká a má dobrou strukturu se spoustou vzduchových prostorů - asi jako vyždímaná houba. Stejné podmínky jsou ideální pro zakládání kompostu.
- jestliže se tedy podaří vytvořit správné podmínky, pak nárůst bakterií, hub a další mikro- a makroorganismů, napomáhajících kompostování, bude optimální.

Odpady vhodné ke kompostování:

Odpady nevhodné ke kompostování:

- textilie, sklo, umělé hmoty (vyjma kompostovatelných plastů)
- popel, dřevo ošetřené lakem
- chemikálie, léčiva
- zbytky masa, kosti, mléčné výrobky, oleje