Technologie biologických metod dekontaminace vod

a) Metoda in-situ

Čištění podzemní vody metodami „in-situ“ je rozšířeným přístupem založeným na chemických, fyzikálních a biologických principech nebo na jejich kombinaci. Většina metod se provádí v lokalitách, kde jsou znečištěné velké objemy podzemních vod, ale i tam, kde není možné použít nemoty „ex-situ“. Metoda „in-situ“ lze využít pro eliminaci velmi široké škály polutantů z podzemní vody. Může být aplikována pro odstranění ropných uhlovodíků, jejich derivátů, PAU, polychlorovaných etylenů, ale také dusičnanů, síranů a dalších anorganických polutantů.

Chemické metody využívají chemické oxidace s oxidačními činidly, chemické vymývání a uvolňování sorbovaných polutantů povrchově aktivními látkami.

Fyzikální metody využívají nejrůznějších tepelných pochodů pro podporu sanace jako je např. ohřev parou, teplou vodou, radiovými vlnami, odporové zahřívání, stripping aj.

Metody jsou založeny na čerpání a zpětném zasakování podzemní vody. Voda je odčerpána z podzemí, prochází přes aerační nádrž s potřebnými mikroorganismy, dále proudí do zasakovacích vrtů. Odtud se dostává do kontaminované zeminy a zpět do čerpacích vrtů. Využívá se biodegradace s kyslíkem nebo peroxidem.

b) Metoda ex-situ

Sanace vod „ex-situ“ spočívá ve vyčerpání a dalším čištění vody mimo lokalitu znečištění. Voda je čištěna pomocí mechanických, fyzikálních, chemických a biologických metod. Metoda „ex-situ“ se zaměřuje na rozpuštěné polutanty a polutanty ve volné fázi.

Biologickými metodami pro ošetření kontaminovaných podzemních vod a průsakových vod jsou čištění v bioreaktorech nebo umělých mokřadech. Mezi fyzikální a chemické metody patří stripping vzduchem (air sripping), který se využívá pro odstraňování těkavých organických látek. Chemická oxidace probíhá v chemických reaktorech a využívá se pro čištění vody se směsnou kontaminací, jako jsou vody z průmyslových areálů nebo průsakové vody ze skládek. Nejčastěji se využívá fentonova činidla.

Mezi fyzikální metodu patří adsorpce na aktivním uhlí využívaná pro odstraňování organických polutantů.

Dalšími metodami pro čištění kontaminované podzemní vody patří např. stripping vodní párou, membránová filtrace, oxidace UV světlem aj.

Nejdříve jsou z vody odstraněny mechanické nečistoty pomocí sedimentace a filtrů. Dále jsou v pořadí odstředivky a různé sorpční filtry s vhodnou náplní sorbetů (aktivní uhlí, fibroil a metalsorbenty). Odstranění těkavých látek se provádí ve stripovacích věžích a horizontálních provzdušňovačích. Dále voda putuje do bioreaktorů, kde se zbaví biologického znečištění.