Separace bioodpadu v domácnostech

Organický odpad je cennou surovinou pro výrobu kompostu, který obohacuje půdu o potřebnou organickou hmotu, humus a živiny. Pokud se organický odpad dostane k dalším osobám a nezpracováváme jej svépomocí, stává se z něj bioodpad, který se kompostuje v malých zařízeních, průmyslových kompostárnách či se využívá v bioplynových stanicích.

V kuchyni můžeme shromažďovat bioodpad odděleně od ostatního odpadu v nádobách, které umožňují jeho odvětrávání a vysoušení. Snížíme tak jeho hnití a zápach. V dnešní době jsou k dispozici speciální odvětrávací koše, kuchyňské keramické nádoby, případně kompostovatelné sáčky. Shromážděný bioodpad se poté ukládá do domácího kompostéru, na zahradní kompost, či do sběrné nádoby na bioodpad.

Jednou z předních výhod kompostovatelných sáčků je jejich parorospustnost, tzn. odvod vodní páry. Dochází k postupnému vysoušení bioodpadu, čili dochází ke snížení jeho hnití a zápachu. Vhodné je kompostovatelný sáček umístit do nádoby, která umožní odvětrávání, ideálně do speciálního koše na bioodpad, ve kterém sáček visí volně. Manipulace s kompostovatelným sáčkem je snadná, po naplnění se sáček vyjme a umístí se na kompost, do kompostéru, nebo do sběrné nádoby na bioodpad.

Při umístění sáčku do klasického odpadkového koše dochází k nežádoucí kondenzaci na stěnách a dně koše, vzniká tekutý výluh a dochází k hnití a zápachu. Proto je výhodnější používat speciální nádoby pro daný účel.

Sběrné nádoby na BRKO

Množství separovaného biologicky rozložitelného odpadu je závislé na míře vybavenosti obyvatel obce sběrnými nádobami. Čím vyšší je vybavenost, tím vyšší je množství BRKO. Dalším faktorem je také množství domácností, jež tento odpad využijí pro domácí kompostování. Tyto domácnosti se obvykle neúčastní systému odděleného sběru BRKO vytvořeného obcí, protože tyto odpady mohou využít pro vlastní potřeby. Na následujících obrázcích jsou uvedeny sběrné nádoby pro BRKO.

Sběrné nádoby na BRKO:

Bioodpad obsahuje rostlinné živiny a organické látky, které je možno stabilizovat a výhodně uvádět do přírodního koloběhu jako organické hnojivo - kompost. Bioodpady se mohou také zpracovávat technologií anaerobní digesce, při které kromě organického hnojiva - digestátu vzniká další produkt - bioplyn, který je vhodný k výrobě elektrické energie, tepla a motorového paliva. Biologicky rozložitelný komunální odpady je třeba separovaně sbírat, látkově nebo energeticky využívat a omezovat jejich ukládání na skládky, kde jsou zdrojem skleníkového plynu metanu a výluhů v průsakových vodách.

Proč separovat bioodpad?

Environmentální důvody: bioodpad, který se podaří oddělit, je na odborně provozované kompostárně přeměněn na humusové látky, které jsou vhodné pro použití jako hnojiva. Místo hnojiv průmyslových.

Legislativní důvody: povinné zavedení systému nakládání s bioodpadem předpokládá i Zákon o odpadech.

Ekonomické důvody: v současné době je kompostování levnější než skládkování. V následujícíh letech lze očekávat výraznější zvyšování rozdílu mezi náklady na skládkování a náklady na kompostování.