Zákon č. 274/2001 Sb.
Vodovody a kanalizace pro veřejnou potřebu
Přípojky - vodovodní
- Jedná se o samostatnou stavbou tvořenou úsekem potrubí od odbočení z vodovodního řadu k vodoměru (není-li vodoměr, pak k vnitřnímu uzávěru připojeného pozemku nebo stavby). Odbočení s uzávěrem je součástí vodovodu. Vodovodní přípojka není vodním dílem.
- Vlastníkem vodovodní přípojky, zřízených přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona, je vlastník pozemku nebo stavby připojené na vodovod, neprokáže-li se opak.
- Vlastník je povinen zajistit, aby vodovodní přípojka byla provedena a užívána tak, aby nemohlo dojít ke znečištění vody ve vodovodu.
- Vodovodní přípojku pořizuje na své náklady odběratel, není-li dohodnuto jinak (vlastníkem přípojky je osoba, která na své náklady přípojku pořídila).
- Jsou-li pozemky nebo stavby připojené na vodovod rozděleny na 2 nebo více pozemků evidovaných v katastru nemovitostí s různými vlastníky, mohou zřídit tito vlastníci nové přípojky.
Přípojky - kanalizační
- Jedná se o samostatnou stavbou tvořenou úsekem potrubí od vyústění vnitřní kanalizace stavby nebo odvodnění pozemku k zaústění do stokové sítě. Kanalizační přípojka není vodním dílem.
- Vlastníkem kanalizační přípojky, zřízených přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona, je vlastník pozemku nebo stavby připojené na kanalizaci, neprokáže-li se opak.
- Vlastník je povinen zajistit, aby kanalizační přípojka byla provedena jako vodotěsná a tak, aby nedošlo ke zmenšení průtočného profilu stoky, do které je zaústěna.
- Kanalizační přípojku pořizuje na své náklady odběratel, není-li dohodnuto jinak (vlastníkem přípojky je osoba, která na své náklady přípojku pořídila).
- Obecní úřad může rozhodnutím uložit vlastníkům stavebního pozemku nebo staveb, na kterých vznikají nebo mohou vznikat odpadní vody, povinnost připojit se na kanalizaci v případech, kdy je to technicky možné.
- Jsou-li pozemky nebo stavby připojené na kanalizaci rozděleny na 2 nebo více pozemků evidovaných v katastru nemovitostí s různými vlastníky, mohou zřídit tito vlastníci nové přípojky.
Obecné technické požadavky na výstavbu vodovodů a kanalizací
Vodovody
- Vodovody musí být navrženy a provedeny tak, aby bylo zabezpečeno:
- dostatečné množství zdravotně nezávadné pitné vody pro veřejnou potřebu ve vymezeném území;
- nepřetržitá dodávka pitné vody pro odběratele;
- požadavky požární ochrany na zajištění odběru vody k hašení požáru, je-li to technicky možné.
- Potrubí vodovodu pro veřejnou potřebu včetně všech jeho částí (přípojek, apod.) nesmí být propojeno s vodovodním potrubím z jiného zdroje vody, než je vodovod pro veřejnou potřebu.
- Vodovody musí být chráněny proti:
- zamrznutí;
- poškození vnějšími vlivy;
- vnější a vnitřní korozi;
- vnikání škodlivých mikroorganismů;
- vnikání chemických a jiných látek zhoršujících kvalitu pitné vody.
Kanalizace
- Kanalizace musí být navrženy a provedeny tak, aby:
- negativně neovlivnily životní prostředí;
- byla zabezpečena dostatečná kapacita pro odvádění a čištění odpadních vod z odkanalizovávaného území;
- bylo zabezpečeno nepřetržité odvádění odpadních vod od odběratelů této služby;
- aby bylo omezováno znečišťování recipientů způsobované dešťovými přívaly.
- Kanalizace musí být:
- provedeny jako vodotěsné konstrukce;
- chráněny proti zamrznutí;
- proti poškození vnějšími vlivy.
- Stoky pro odvádění odpadních vod, s výjimkou dešťových stok, jakož i kanalizační přípojky musí být při souběhu a křížení uloženy hlouběji než vodovodní potrubí pro rozvod pitné vody (Výjimku může povolit vodoprávní úřad).
Ochrana vodovodních řadů a kanalizačních stok
Ochranná pásma vodovodních řadů a kanalizačních stok
- K bezprostřední ochraně vodovodních řadů a kanalizačních stok před poškozením se vymezují ochranná pásma vodovodních řadů a kanalizačních stok (dále jen "ochranná pásma").
- Ochrannými pásmy se rozumí prostor v bezprostřední blízkosti vodovodních řadů a kanalizačních stok určený k zajištění jejich provozuschopnosti.
- Ochranná pásma jsou vymezena vodorovnou vzdáleností od vnějšího líce stěny potrubí nebo kanalizační
stoky na každou stranu
- do průměru 500 mm včetně, 1,5 m;
- nad průměr 500 mm, 2,5 m;
- nad 200 mm, jejichž dno je uloženo v hloubce větší než 2,5 m se vzdálenosti od vnějšího líce zvyšují o 1,0 m.
- Výjimku z ochranného pásma může povolit v odůvodněných případech vodoprávní úřad.
- V ochranném pásmu vodovodního řadu nebo kanalizační stoky (s písemným souhlasem vlastníka, popřípadě
provozovatele) lze:
- provádět zemní práce, stavby, umísťovat konstrukce nebo jiná podobná zařízení či provádět činnosti, které omezují přístup k vodovodnímu řadu nebo kanalizační stoce nebo které by mohly ohrozit jejich technický stav nebo plynulé provozování;
- vysazovat trvalé porosty;
- provádět skládky mimo skládek jakéhokoliv odpadu;
- provádět terénní úpravy.
- Nezíská-li osoba, která hodlá provádět činnosti uvedené v předchozím odstavci souhlas, může požádat vodoprávní úřad o povolení k těmto činnostem.
Přeložky vodovodů a kanalizací
- Přeložkou vodovodu nebo kanalizace se rozumí dílčí změna jejich směrové nebo výškové trasy nebo přemístění některých prvků tohoto zařízení.
- Přeložku je možno provést jen s písemným souhlasem vlastníka vodovodu nebo kanalizace.
- Přeložku vodovodu nebo kanalizace zajišťuje na vlastní náklad osoba, která potřebu přeložky vyvolala.
- Vlastnictví vodovodu nebo kanalizace se po provedení přeložky nemění.
- Stavebník přeložky je povinen předat vlastníkovi vodovodu nebo kanalizace dokončenou stavbu neprodleně poté, co nastaly právní účinky kolaudačního souhlasu, a to včetně příslušné dokumentace skutečného provedení stavby a souvisejících dokladů.