Laguny Ostrava
Laguny v Ostravě, také známé pod názvem „Laguny Ostramo“, se rozkládaly v městské části Moravská Ostrava na ploše téměř 7 ha (Obr. 1) a tvořily je nebezpečné skládky odpadů, které vznikaly z rafinérské výroby koncem 19. století. Základem pro ukládané odpady byly odpadní látky vznikající z procesu rafinace a separace ropy na petrolej a topný olej, z výroby parafinu a mazacích olejů. Odpadní hmoty byly postupně naváženy do otevřených nádrží se sypanými obvodovými hrázemi. Od roku 1965 zde byl ukládán především odpad vznikající při procesu regenerace upotřebených mazacích olejů v podniku OSTRAMO Ostrava. Od konce 70. let bylo zvažováno ukončení provozu především z důvodu opakujících se havarijních úniků látek z lagun, a v souvislosti s tím zvyšujícího se negativního vlivu na životní prostředí, avšak v roce 1992 v důsledku změny majitele podniku na soukromou firmu OSTRAMO-Vlček a spol. s. r. o., zde začaly být navíc ukládány odpady pocházející také z dalších průmyslových procesů v Ostravě, a to především z chemické výroby této firmy.
Obr. 1 Laguny Ostrava
Skládku Laguny Ostrava tvořil původně komplex čtyř lagun, R1, R2, R3 (Obr. 2–4), které byly odděleny hrázemi se zemními valy o výšce cca 5 m nad okolním terénem a laguna R0 se rozkládala v jámě zemníku bývalé cihelny. Existence této laguny byla potvrzena analýzou rizik až v roce 1999. Laguny byly založeny na povodňových náplavových materiálech údolní nivy, resp. na navážkách bez izolace dna a drenážního systému. Dodatečné odizolování lagun bylo provedeno až v letech 1972–1992 podzemní těsnicí stěnou. V roce 1994 byla uvedena do provozu čistírna odpadních haldových vod čerpaných z prostoru mezi těsnicími stěnami a v nezbytném rozsahu bylo také zahájeno čerpání volné kapalné fáze ropných látek na hladině podzemní vody vně těsnicí stěny.
Obr. 2 Laguny Ostrava, stav v roce 2018; zachována je již pouze laguna R3. Laguny R1 a R2 byly postupně odtěžovány, v přední části je umístěná skládka zemin
Obr. 3 Laguny Ostrava – pohled na obsah lagun
Obr. 4 Laguny Ostrava – laguna R2 (vlevo) a R3 (vpravo)
Provoz skládky byl oficiálně zastaven v roce 1996. Vzhledem k tomu, že rozsah sanačních opatření přerostl technické a finanční možnosti privátní společnosti, vládním usnesením č. 626 z roku 1996 bylo rozhodnuto o převzetí ekologické zátěže státem. Správou, přípravou a zajištěním sanace skládky byl pověřen státní podnik DIAMO.
Obr. 5 Odpad ukládaný v lagunách často nebylo možné přesně identifikovat
V roce 2003 byl vyhlášen projekt k zamezení šíření kontaminace ropných látek vně těsnicích stěn, zahrnující drenážní systém s dekontaminací čerpaných a zapouštěných podzemních vod a monitorovací systém hydrogeologických vrtů na výstupu podzemní vody z této lokality. Drenážní systém byl od roku 2004 uveden do trvalého provozu a jeho provozovatelem se stala firma AQUATEST a.s., člen „Sdružení Čistá Ostrava", která byla vybraným dodavatelem sanace lagun podle schváleného projektu „Nápravná opatření – laguny Ostramo".
Realizační projekt „Nápravná opatření – laguny Ostramo“ řešil nápravu ekologické zátěže v následujícím rozsahu:
- využití ropných kalů přepracováním na palivové směsi,
- odstranění nebezpečných vlastností kontaminovaných zemin nepřímou termickou desorpcí,
- sanace kontaminovaného okolí lagun ve vymezených prostorech v navážkách technologií promývání horninového prostředí roztokem biotenzidu a ve štěrkopískovém kolektoru hydraulickou sanací a technologií biodegradace in situ,
- rekultivace v souladu s územním plánem na les zvláštního určení.
Odtěžování lagun začalo v roce 2004. V roce 2011, kdy bylo vytěženo na 200 000 tun kalů, se odtěžování zastavilo. Ukázalo se, že v lagunách byly uloženy ještě další desítky tisíc tun odpadu v odhadovaném objemu přibližně 91 562 tun. Tyto, tzv. „nadbilanční kaly“, odstraňovala společnost AVE CZ odpadové hospodářství s.r.o. a jejich vytěžování z lagun bylo dokončeno až v roce 2020 (https://www.ostrava.cz).
Sanací lagun v Ostravě byla pověřená firma DIAMO, státní podnik, která dohlížela na odtěžbu a vývoz kalů k jejich další likvidaci. Současně tento státní podnik prováděl pravidelný monitoring podzemních vod v prostoru lagun a blízkém okolí. Pilotním pokusem kolmatace saturované zóny, včetně zpracování prováděcího projektu provizorního zatěsnění stávající podzemní stěny, byla pověřena firma MEGA a.s., odstraňováním nadbilančních kalů byla pověřená firma AVE CZ odpadové hospodářství s.r.o., která v této věci uzavřela smlouvu na energetické využití – odstranění kalů s německou firmou MUEG Mitteldeutsche Umwelt – und Entsorgung GmbH. Nadbilanční kaly byly po úpravě průběžně předávány ke konečnému využití do elektrárny Schwarze Pumpe, kterou provozuje firma LEAG (Lausitz Energie Kraftwerke AG) v Německu.
Aktuální stav plnění zakázky na odstranění nadbilančních kalů dle prováděcí smlouvy bylo pravidelně projednáváno na Zastupitelstvu města Ostravy. Dle informací na portálu www.ostrava.cz bylo k 31. prosinci 2019 společností AVE CZ, odpadové hospodářství s.r.o. odvezeno z areálu lagun 30 755 tun upravených kalů k ekologické likvidaci, zbývající množství kalů do celkového objemu 91 562 t pak bylo postupně odtěžováno, upravováno a přepravováno ve speciálních kontejnerech v průběhu celého roku 2020.
Co se týče následné sanace zemin, Krajský úřad města Ostravy požádal vládu ČR, aby zadala Ministerstvu životního prostředí ČR změnu stanoviska ke způsobu sanace, aby další způsob sanace probíhal jinak, než původně navrhovaným zapouzdřením podlimitně kontaminovaného materiálu do sanančního zařízení, tzv. ekokontejmentu. O uvedeném postupu však dosud nebylo rozhodnuto.
Sanace saturované zóny probíhala na lagunách metodou hydraulické sanace, tj. odčerpáváním volné fáze ropných uhlovodíků a biodegradací s promýváním horninového prostředí. Čerpané srážkové vody a podzemní vody z prostoru uvnitř podzemní těsnicí stěny byly postupně dekontaminovány na čistírně lagunových vod a čerpané podzemní vody z prostoru vně podzemní těsnicí stěny na dekontaminační stanici. Průběh sanace saturované zóny byl monitorován, v rámci monitorovacích prací byl prováděn monitoring podzemních vod mimo přímý dosah sanačního zásahu, monitoring průběhu procesu a efektivity sanace podzemních vod v místech přímého znečištění, monitoring dekontaminační stanice, technologický monitoring provozu čistírny lagunových vod a hygienický monitoring.
Sanace kontaminovaných zemin probíhala pod dohledem státního podniku DIAMO, který vyhlásil veřejnou soutěž na zakázku „Projekt konečného stavu sanace lagun Ostramo“. Vítězem veřejné zakázky se stala společnost AWT Rekultivace, a.s. Studie proveditelnosti pod názvem „Způsoby sanace nesaturované zóny lokality laguny Ostramo Ostrava“ byla následně projednána v Komisi životního prostředí Rady města Ostravy, a ta se rozhodla upřednostnit takové varianty sanace lagun, které zaručí celkovou dekontaminaci předmětné lokality s vyloučením rizika kontaminace okolního prostředí včetně podzemních vod tak, aby v době realizace prací byli co nejméně obtěžování obyvatelé města Ostravy, a aby sanační práce byly ukončeny nejpozději do konce roku 2019. V průběhu realizace této rozsáhlé sanační akce docházelo k celé řadě dílčích rozhodnutí a posuzování postupů prací, včetně odborných stanovisek, a s nimi souvisejících úprav režimů v rozsahu prováděných sanací i souvisejících monitoringů.
Těžba odpadů po rafinérii v Mariánských Horách nakonec skončila v roce 2020 po více než 16 letech. I když ještě pokračují další sanační práce, pro obyvatele města Ostravy je dokončení těžby kalů z ostravských lagun zásadním milníkem v nápravě této desítky let staré ekologické zátěže.
Obr. 6 Laguny Ostrava – stav v roce 2017
Obr. 7 Laguny Ostrava – stav v roce 2018
Obr. 8 Odtěžené laguny – stav v roce 2019