Vývoj komínové techniky

Jednovrstvé zděné komíny

Nejběžnějším typem komínu byl donedávna jednovrstvý kamenný, později také jednovrstvý cihelný komín. Na konci minulého století byly, z důvodů urychlení výstavby, cihly nahrazeny prefabrikovanými stavebními dílci.

Průduch jednovrstvého komínu tvoří komínový plášť vyzděný z cihel. Komínový průduch také může být vytvořen ochranným pouzdrem. Toto ochranné pouzdro má většinou stejné materiálové vlastnosti, které má komínová vložka. Oproti této vložce je konstrukčně pevně spojeno s komínovým pláštěm.

Jednovrstvé komíny nelze používat pro odvod spalin spotřebičů na kapalná a plynná paliva. Pokud dojde ke změně druhu paliva z tuhého na plynné, je potřeba, aby byla u těchto komínů příslušná komínová vložka rekonstruována.

Dvouvrstvé komínové systémy

Zavedení kapalných paliv způsobilo změnu chemického složení spalin, tzn. že vnitřní konstrukce komínu musí být kyselinovzdorná.

Vnitřní vložka je odolná proti agresivnímu kyselému prostředí, které způsobují spaliny a kondenzáty. Naproti tomu vnější plášť plní nosnou funkci. Ve výsledku dochází ke zvýšení požární bezpečnosti komínů.

Stejně jako jednovrstvé, tak i dvouvrstvé komínové systémy jsou ještě v současné době popsány v technických normách a jsou povoleny. Nicméně jsou už nevhodné pro to, aby odváděly spaliny z moderních spotřebičů s vysokou účinností. Současným vývojem jsou již překonané.

Třívrstvé komíny s keramickou vložkou

Charakteristickou vlastností těchto systémů je vnitřní šamotová vložka, která je obalena speciální tepelnou izolací → to zaručuje bezpečný odvod spalin bez toho, že by docházelo k výraznému ochlazení spalin, které mají nízkou teplotu.

Je důležité, aby vnitřní vložka byla volně pohyblivá, což umožňuje tepelná izolace. Zmiňovaná pohyblivost je způsobena tepelnou roztažitelností materiálu, tzv. dilatací.

Klasické keramické komíny nabízejí jako poslední vývojový stupeň komín se zadním odvětráváním, který je odolný proti vlhkosti. Jde o univerzální komínový systém. Tento systém je možno použít pro všechny druhy paliva a pro všechny typy spotřebičů.

Skládá se z jednoho nebo více komínových průduchů a komínového pláště s příslušnými otvory, které jsou nutné pro připojení spotřebiče – napojení sopouchu, pro kontrolu a čištění komínového průduchu – kontrolní a vybírací otvory, případně vymetací otvor, pokud nelze vymetat přímo ústím komína. Jiné otvory do komínového pláště nesmí být navrženy. Názvy jednotlivých konstrukčních částí komínů jsou uvedeny na obr. 1.

Obr. 1 Názvosloví komínů, konstrukční díly a příslušenství komínů