Komínové části

Průduchy komína a vzduchové průduchy

Průduchy komína musí mít po celé účinné výšce neměnný průřez.

Průduch komína sloužící odtahu spalin nesmí být současně používán jako průduch větrací a naopak, pokud není takový způsob technicky odůvodněný konstrukčním řešením technologického spotřebiče (například společný odvod spalin a vodní páry od sušičky prádla s hořákem na plynné palivo).

Z nepoužívaného větracího průduchu lze zřídit komínový průduch pouze se souhlasem kominíka (revizního technika komínů) a splňuje-li požadavky normy ČSN 73 420 Komíny a kouřovody – Navrhování provádění a připojování spotřebičů paliv.

Pro jiné účely (například vedení anténních napáječů) lze použít průduchy komínu, které jsou zrušené.

Průřez komínového průduchu může být kruhový, čtvercový, obdélníkový, oválný nebo jiný podobného tvaru.

Při navrhování komínového průduchu obdélníkového nebo oválného tvaru smí být poměr stran nejvýše 1 : 1,3. Při modernizaci stávajícího průduchu má být poměr stran nejvýše 1 : 1,5. Velikost průřezu komínového průduchu se stanoví výpočtem.

Nejmenší dovolený rozměr světlého průřezu komínového průduchu s přirozeným tahem je:

  • 100 mm pro spotřebiče na plynná paliva,
  • 110 mm pro spotřebiče na kapalná paliva,
  • 120 mm pro spotřebiče na tuhá paliva, přičemž plocha průřezu průduchu komína nesmí být menší než 0,015 m2. Kruhový komínový průduch musí mít průměr nejméně 140 mm. Jednovrstvý zděný komín z cihel bez ochranného pouzdra (s hladkým vnitřním povrchem) nesmí mít rozměr světlého průřezu průduchu komína menší než 150 x 150 mm.

Komínový plášť

Je-li komínový plášť jednovrstvého komína, popřípadě jeho část, z nevyhovujících materiálů, musí být v této nevyhovující části vnitřní povrch komínového pláště doplněn ochranným pouzdrem z vyhovujícího materiálu, který musí současně odolávat objemovým změnám ostatních konstrukčních vrstev pláště.

Komínové vložky vedené vnitřním prostorem nebo konstrukcí budovy musí být opatřeny po celé délce komínovým pláštěm. Požární odolnost komínového pláště se volí v závislosti na stupni požární bezpečnosti požárního úseku, kterým prochází.

Na komíny a jejich příslušenství (komínové lávky, žebříky, stupadla) není dovoleno připevňovat jakékoliv zařízení, které nepatří k příslušenství komína, kromě jímacího zařízení hromosvodu.

Kovový komínový plášť musí být uzemněn. Totéž platí pro komínové vložky, které přečnívají nad krycí desku komína.

Nejmenší dovolená vzdálenost dřevěných konstrukcí od povrchu komínového pláště se stanoví dle ČSN 73 1701 Navrhování dřevěných stavebních konstrukcí.

Sopouchy

Sopouchy by měly být co nejkratší a přímé. Nesmějí mít větší průřez, než je světlý průřez komínového průduchu komína, do kterého ústí. Směrem k průduchu komína mají sopouchy stoupat.

Sopouch komínové vložky (zejména kovové) musí být konstrukčně řešen tak, aby kondenzáty spalin nebo déšť nevnikaly sopouchem do kouřovodu a do připojeného spotřebiče. Ústí-li do jednoho průduchu komína více sopouchů, nesmí být jejich vzájemná svislá vzdálenost menší než:

  • 300 mm, pokud je vodorovný úhel menší než 90°,
  • 600 mm, pokud je vodorovný úhel větší než 90°.

Je-li sopouch jednovrstvého komína opatřen ochranným pouzdrem, nesmí ochranné pouzdro sopouchu přesahovat přes vnitřní povrch komínového pláště. U sopouchu bez ochranného pouzdra se osazuje na vnější povrch komínového pláště komínová zděř.

Sopouch, do kterého není připojen spotřebič, musí být uzavřen ucpávkou a víkem z nehořlavého materiálu.

Kontrolní otvory

Kontrolní otvory se navrhují pro komíny a kouřovody odvádějící spaliny od spotřebičů na plynná paliva. Navrhují se tak, aby bylo jimi možné bezpečně kontrolovat a čistit průduch komína a prostor kondenzační jímky. Nelze-li průduch komína čistit z jeho ústí, navrhují se kontrolní otvory nad střechou budovy nebo v půdním prostoru. V odůvodněných případech může být svislý a přímý průduch komína od spotřebičůna plynná paliva kontrolován a čištěn pouze kontrolním otvorem nad půdicí průduchu.

Nejmenší velikost kontrolního otvoru se volí podle velikosti komínových průduchu takto:

  • Do světlosti průduchu komína 90 mm je velikost kontrolního otvoru 40 mm x 70 mm.

  • Od průměru 90 mm do 150 mm je velikost kontrolního otvoru 90 mm x 140 mm.

  • U průduchu větších než 150 mm nesmí mít kontrolní otvor menší plochu než 0,028 m2, jeho šířka nesmí být menší než 120 mm a výška menší než 180 mm.

Kontrolní otvor může být také kruhový nebo oválný. Jeho velikost nesmí být menší než světlý rozměr komínové vložky do světlosti 200 mm. Od světlosti 200 mm je tato velikost minimální.

Kontrolní otvor má být uzavřen jednoduchými dvířky ze stejného materiálu jako komínová vložka nebo těsným víčkem, zajištěným proti vypadnutí. Kontrolní otvory přetlakových (P1, P2) a vysokopřetlakových (H1, H2) komínů musí být uzavřeny způsobem, který zajistí těsnost jako má komínový průduch.

Vymetací otvor

Vymetací otvor u žádného průduchu nesmí mít menší plochu než 0,028 m2. Šířka vymetacího otvoru nemá být menší než 120 mm a výška menší než 180 mm. Prostory kolem vymetacího otvoru musí mít nehořlavou úpravu podlahy do vzdálenosti nejméně 600 mm a do vzdálenosti 300 mm musí mít každá jiná konstrukce povrchovou úpravu nesnadno hořlavou. Světlá výška přístupové komunikace k vymetacímu otvoru a před ním musí být nejméně 1700 mm. Vnitřní prostor, ve kterém je vymetací otvor, musí být osvětlený.

Vymetací otvor musí být uzavřen těsnými dvojitými nebo zdvojenými komínovými dvířky z nehořlavých materiálů (například plechovými). Je-li vymetací otvor umístěn nad šikmou střechou, musí být uzavřen komínovými dvířky, jejichž křídla jsou na závěsech.

Vybírací otvory

Vybírací otvory se navrhují u průběžných i podlažních komínů pro spotřebiče na tuhá a kapalná paliva vždy v úrovni půdice komínového průduchu.

Velikost vybíracího otvoru u úzkého a středního průduchu nesmí mít menší plochu než 0,028 m2. Šířka vybíracího otvoru nemá být menší než 120 mm a výška menší než 180 mm. U průlezného komínového průduchu je nejmenší velikost vybíracího otvoru 450 x 600 mm. V technicky odůvodněných případech může mít vybírací otvor jiný tvar nebo jinou velikost, ale musí být zaručeno, že bude možné bezpečně vybrat saze z komínového průduchu.

Nelze-li umístit vybírací otvor průduchu podlažního komína na chodbě, schodišti nebo jiném vhodném místě společných prostorů objektu, lze jej umístit do místnosti příslušenství (do předsíní, komor, koupelen, záchodu) nebo do místností zvlášť k tomu určených, toho bytu, ke kterému komínový průduch náleží. Vybírací otvor nesmí být umístěn ve shromažďovacích prostorách a ani v prostorách, kde se nacházejí plyny, kapaliny, potraviny a kde jsou chována hospodářská zvířata. V kotelnách vybírací otvory být mohou.

Půdice vybíracího otvoru má být nejméně 300 mm a nejvíce 1000 mm nad podlahou. U podlažních komínů je možno půdici vybíracího otvoru zmenšit na 100 mm od podlahy, nelze-li jinak získat dostatečnou neúčinnou výšku komína tohoto průduchu.

Spojovat dva nebo několik komínových průduchu společným vybíracím otvorem je zakázáno.

Podlaha kolem vybíracích otvorů musí být nehořlavá nebo s nehořlavou úpravou do vzdálenosti 600 mm a do vzdálenosti 300 mm od vybíracích otvorů musí mít každá jiná konstrukce povrchovou úpravu nesnadno hořlavou.

Čisticí otvory

Čisticí otvory se navrhují do průduchu komína pro technologické spotřebiče na tuhá a kapalná paliva (například udírny), jejichž spaliny obsahují nečistoty ulpívající na stěnách průduchu komína (například dehet). Umísťují se do každého podlaží, kterým komín prochází, aby bylo možno tyto pevné usazeniny z průduchu komína odstraňovat mechanicky.

Velikost čisticího otvoru u úzkého a středního průduchu nesmí mít menší plochu než 0,028 m2. Šířka čisticího otvoru nemá být menší než 120 mm a výška menší než 180 mm. U průlezného komínového průduchu je nejmenší velikost čisticího otvoru 450 x 600 mm.

Čisticí otvory pro kouřovody mohou být také kruhové nebo oválné. Jeho velikost nesmí být menší než světlý rozměr komínové vložky do světlost 200 mm. Od světlosti 200 mm je tato velikost minimální.

Čisticí otvory musí být umístěny tak, aby byly dobře přístupné pro kontrolu a čištění průduchu komína. Čisticí otvory musí být uzavřeny těsnými dvojitými nebo zdvojenými komínovými dvířky z nehořlavých materiálů (například plechovými).

Prostory, v nichž jsou čisticí otvory umístěny, musí být upravené takto: podlaha kolem vybíracích otvorů musí být nehořlavá nebo s nehořlavou úpravou do vzdálenosti 600 mm a do vzdálenosti 300 mm od vybíracích otvorů musí mít každá jiná konstrukce povrchovou úpravu nesnadno hořlavou.

Otvory pro měření

Otvory pro měření se zřizují na kouřovodech co nejblíže spalinového hrdla spotřebičů. Jsou určené pro umístění měřicí sondy analyzátoru spalin. Pro spotřebiče do jmenovitého výkonu 200 kW (malé zdroje znečišťování dle zákona č. 86/2002 Sb.) se zřizují kruhové otvory 9 – 12 mm. Těsnění sondy v měřicím otvoru je zajištěno těsnicí kuželkou, která je příslušenstvím analyzátoru spalin. Otvor pro měření se uzavírá kovovým uzávěrem nebo se přelepí samolepicí páskou z hliníkové fólie, která vyhoví provozní teplotě povrchu kouřovodu. Otvory pro měření pro větší spotřebiče (střední zdroje znečišťování dle zákona č. 86/2002 Sb.) se obvykle zřizují obdobně.

Pro velké a zvláště velké zdroje znečišťování (dle zákona č. 86/2002 Sb.) se pro místa měření na kouřovodech montují odběrové příruby, které předepisují a dodávají organizace, které provádí měření na těchto zdrojích.