Fosfor

Fosfor je prvek, který se ve vodách vyskytuje v organických nebo anorganických sloučeninách. Anorganické formy jsou ortofosforečnany a polyfosforečnany, přičemž nejčastější formou výskytu jsou ortofosforečnany. Fosforečnanové ionty se lehko váží na železo, hliník a vápník, se kterými vytváří jednoduché soli nebo komplexy, jejichž rozpustnost se mění v závislosti na pH a nasycení vody kyslíkem. Polyfosforečnany mohou mít strukturu buď řetězovou (katenapolyfosforečnany), či cyklickou (cyklopolyfosforečnany). Autotrofy je fosfor přijímán a využíván ve formě rozpustných fosforečnanů. Nerozpuštěný anorganický fosfor je tvořen fosforečnany vápníku, hořčíku, železa a hliníku, a to buď volně dispergovanými nebo chemicky či sorpčně vázanými na anorganických nebo organických nerozpuštěných látkách nebo sedimentech.

Obr. Struktura řetězová (katenapolyfosforečnany) nebo cyklická (kyselina cyklotripolyfosforečná)

Zdroj: Tolgyessy, 1993

Mezi formy organicky vázaného rozpuštěného fosforu patří např. fosfáty hexos, fosfolipidy, fosfoproteiny, koenzymy ADP a ATP, nukleové kyseliny nebo organofosforové pesticidy. Nerozpuštěný organický fosfor je obsažen v organismech a jejich zbytcích ve volné vodě a v sedimentech. Extracelulární enzymy baktérií a řas dokáží hydrolyzovat tento organicky vázaný fosfor do formy fosforečnanů. Nejlépe biologicky využitelnou formou fosforu jsou ionty H2PO4-. Jejich koncentrace ve vodě je však obyčejně nízká, protože jsou velmi nestálé. V neutrálním prostředí reagují s hydrogenuhličitany a mění se na méně využitelnou formu (HPO42-) (Hejzlar et al. 1994).
2 H2PO4- + HCO3- = 2 HPO42- + 2H2O + CO2
Pokud nejsou v této formě organismy využity, reagují dále za vzniku nerozpustného fosforečnanu:
2 HPO42- + 2 HCO3- = 2 PO43- + 2H2O + CO2

Reakcí s hydrohenuhličitany se účastní i vápník, ale pouze v případě, že pH je vyšší než 10,5.
Ve vodě s intenzívní mikrobiální činností je často několikanásobně víc fosforu ve sloučeninách, uvolněných hydrolýzou, než v rozpuštěných fosforečnanových iontech anorganického původu.

Obr. Diagram ukazuje relativní důležitost dostupného fosforu (A) na molekulární úrovni a (B) podle jeho zdrojů

Zdroj: Vollenweider, 1979

Ve srovnání s jinými biogenními prvky má fosfor mimořádný význam jako prvek často limitující produkční procesy ve vodních ekosystémech. Je to dáno rozdílem mezi jeho poměrným zastoupením v živých organismech a jeho zdroji v prostředí. V organismech je podíl fosforu vyšší a stálý, v prostředí nižší a proměnlivý, což způsobuje jeho sedimentární cyklus a proměnná intenzita využití rostlinami (Lellák, Kubíček, 1991). Některé povrchové vody, například slepá ramena řek, jsou v jarním období limitována fosforem, ale v letních měsících se limitujícím faktorem může stát dusík nebo křemík.
Hmotnostní poměr sloučenin C:N:P v rostlinné biomase je 40C:7N:1P, a v atomárním poměru 106C:16N:1P (Redfield ratio). V přirozených povrchových vodách je tento poměr 600C:20N:1P. V eutrofních vodách stechiometrický poměr N:P určuje, který nutrient je pravděpodobně limitující pro růst řas. Poměr N:P > 16:1, respektive > 30:1, je limitujícím prvkem fosfor, při N:P < 16:1, resp. < 10:1, limituje růst fytoplanktonu dusík. Jako indikátor stupně limitace fytoplanktonu fosforem lze použít i poměr C:P. Poměr C:P v rozmezí 130-260 indikuje mírnou limitaci, C:P  260 velmi silnou limitaci (Hejzlar et al. 1994).
Fosfor v sedimentu
Hodnota redox potenciálu ~200mV v hraniční vrstvě vody těsně nad dnem s rostoucí eutrofizací nebo organickým znečištěním umožňuje dekompozici většímu množství sedimentovaných organických látek. Když na povrchu zavládnou anoxické podmínky (letní, zimní stagnace), komplexy FeOOHPO4 (Fe 3+) se rozpouštějí a PO43- ( i Fe2+) může unikat do hypolimnionu. Intersticiální koncentrace PO43- je obvykle 5-20x větší než v hraniční vrstvě vody, což umožňuje rychlou difuzi.
Model železo-fosforečnan je komplexnější, než se původně zdálo. Nejen železo, ale i sírany mohou ovlivnit uvolňování fosforečnanů z anoxických sedimentů. Mikrobiálními redukčními procesy z SO42- vznikají sirníky S2-, které mohou tím, že vytváří vysoce nerozpustné FeS nebo FeS2, odčerpat z roztoku tolik redukovaného železa, že umožní adsorbovanému fosforu uniknout.
Nové výzkumy v mělkých dánských jezerech ukazují, že uvolňování fosforu ze sedimentů v přítomnosti kyslíku je zanedbatelné, je-li hmotnostní poměr Fe:P v povrchových sedimentech větší než 15-20, a naopak velké, je-li poměr menší než 10 – zřejmě proto, že zde pak není dostatek železa, které by vázalo a vysráželo rozpuštěný fosfor, unikající vzhůru do vody (Jensen et al. 1992). Jiné výzkumy ukázaly, že když se sediment dostává opět do suspenze, zvyšuje se v mělkých eutrofických jezerech uvolňování fosforu (Hamilton and Mitchell 1988).
Nejnovější studie ukazují, že rychlost uvolňování fosforu je velmi ovlivněna procesy dekompozice, zahrnujícími činnost mikroorganismů, a tudíž spíše biologickými, než chemickými mechanismy. Baktérie se přímo účastní uvolňování rozpustného reaktivního fosforu (SRP) do vody, které následuje po rozpadu jejich buněk; v anaerobních podmínkách probíhá uvolňování mikrogranulí polyfoforečnanů, které byly dříve za aerobních podmínek akumulovány. Ať jsou přesné mechanismy jakékoli, biologické uvolňování je důležité – odhadem 10-75% fosforu není adsorbováno, ale vázáno v buňkách mikroorganismů (Boström et al. 1988).
Klasická teorie se zdá být nepoužitelná v případě mnoha jezer v Quebecu, v jejichž anoxickém hypolimniu nebyl nalezen žádný vztah mezi železem a uvolňováním fosforu, a také v případě mnohých oligotrofních jezer, které se mohou stát anoxickými, aniž by k uvolňování fosforu docházelo (Prairie et al. 2001). Zdá se, že toto uvolňování nezávisí ani tak na hypolimnetických koncentracích rozpuštěného kyslíku, jako spíš na rovnováze mezi zásobou fosforu v sedimentujících částicích a – stále špatně prozkoumanou - retenční kapacitou, závislou na biologických a chemických procesech. V praxi ve skutečnosti nezáleží na tom, je-li fosfor součástí komplexu se železem nebo mikroorganismů. Pochopení, jak organismy fosfor zadržují, je však klíčové pro porozumění zásadním skrytým mechanismům, které jsou zajímavé nejen samy o sobě, ale mohou také vést k vytvoření lepších prediktivních modelů.
 

Environmentální parametry

Vliv  na uvolňování fosforu

Redox potenciál

Hodnoty  redox potenciálu pod  200 mV indukují redukci nerozpustného  Fe(III)  na rozpustné  Fe(II)

pH

Zvýšení pH sníží fosfor vázací kapacitu Fe a Al sloučenin, primárně z důvodu reakce s výměnou ligandů, kde hydroxidový iont nahradí fosforečnan. Tvorba vápence a apatitu při vyšších hodnotách pH zvyšuje fosfor vázací kapacitu vápníku

Teplota

Zvýšení teploty má hlavně nepřímé vlivy: zvýší se bakteriální aktivita, která zvýší spotřebu kyslíku a sníží redox potenciál a pH. Produkce fosforečnan mobilizujících enzymů a agens, tvořících cheláty, se také může úměrně zvýšit

Kritéria rovnováhy

Ovlivňují procesy adsorpce-desorpce a disociaci precipitátu

Agens tvořící cheláty

Nahrazují fosforečnan v solích vápníku, železa a hliníku. Mohou být produkovány bakteriemi a řasami, nebo se objevují jako znečišťující látky

Tab. Vliv důležitých environmentálních faktorů na mobilizaci fosforu

Zdroj: Boström et al 1982

Použití Fosforu

Sloučeniny fosforu se ve velkém množství používají jako průmyslová hnojiva (např. superfosfát) a jedná se o jejich nejvýznamnější použití. Jako další použití fosforu a jeho sloučenin lze jmenovat:
• výroba pracích prostředků a dalších detergentů
• výroba speciálních skel pro sodíkové lampy
• fosforečnan vápenatý- výroba porcelánu, složka prášku do pečiva
• využití v hutnictví (výroba fosforové bronze a další)
• využití jako změkčovadla vody a inhibitory koroze
• vojenské využití (zápalné či kouřové pumy)
• výroba zápalek, signálních raket a pyrotechniky
• v menší míře výroba polovodičů, pesticidů či zubních past

Zdroje znečištění

Přírodním zdrojem fosforu ve vodách je rozpouštění a vyluhování některých minerálů a zvětralých hornin (apatit).
Antropogenním zdrojem anorganického fosforu je především aplikace fosforečnanových hnojiv a odpadní vody z prádelen a dalších provozů, do kterých se dostávají fosforečnany z pracích prostředků. V průměru tvoří 70% z celkového množství.. Dalším zdrojem jsou polyfosforečnany používané v čistících a odmašťovacích prostředcích a jako protikorozní a protiinkrustační přísady. Fosfor se dostává do vody i splavováním při hnojení luk a pastvin - to činí v průměru 10% z celkového množství.
Zdrojem organického fosforu je fosfor obsažený v živočišných odpadech. Specifická produkce fosforu se pohybuje mezi 2 – 3 g fosforu na obyvatele a den. Organicky vázaný fosfor je produktem biologických procesů (rozklad vodní flóry a fauny, živočišné odpady, procesy biologického čištění odpadních vod apod.). Sloučeniny tohoto typu se vyskytují v městských splaškových vodách, odpadních vodách z potravinářského průmyslu apod.

Bodové zdroje

• Vtok odpadní vody (komunální nebo průmyslové)
• Odtok a vyluhování ze skládek odpadů
• Odtok a prosakování z velkochovů zvířat
• Odtok z dolů, ropných nalezišť a průmyslových zón bez kanalizace
• Přetečení kombinovaných čističek odpadní a dešťové vody
• Odtok ze stavenišť o velikosti pod 20.000m2


Plošné zdroje

• Odtok ze zemědělství nebo zavlažování
• Odtok z pastvin
• Odtok z městských oblastí bez kanalizace
• Únik ze septiku
• Odtok ze stavenišť o velikosti nad 20.000m2
• Odtok z opuštěných zdrojů
• Atmosférické depozice

Obr. Charakteristika bodových a plošných zdrojů znečištění 

Zdroj: Carpenter, 1998

Formy Fosforu
Ze spíše praktických než teoretických důvodů je za klíčovou proměnnou eutrofizace považován celkový fosfor (TP – total phosphorus) a ne některá z jeho forem. Celkový fosfor obsahuje některé nebo i všechny z následujících frakcí: fosfor krystalický, vázaný, absorbovaný, organický partikulovaný, organický rozpustný a anorganický rozpustný. Ze všech těchto druhů tvoří následující tři skupinu biologicky dostupného fosforu (BAP - biologically available phosphorus) – v pořadí od největší po nejmenší dostupnost: rozpustný reaktivní fosfor (SRP – soluble reactive phosphorus) – směs rozpuštěných organických i anorganických forem, měřených metodou podle Murphyho a Rileye, rozpustný nereaktivní fosfor (SURP - soluble unreactive phosphorus – zahrnuje fosfor vznikající oxidací peroxidisírany, dostupný pro fytoplankton následkem enzymatického rozkladu, jenž uvolňuje organicky vázané frakce), a labilní fosfor (spojovaný s částečkami půdy a rozpuštěný ve vodním roztoku tak, jak se dá určit metodou sorpční isotermy - Tayler and Kunishi).

Obr. Formy fosforu